Carrera 1075/S VVP HA 99

Carrera 1075/S VVP HA 99
Brand: Carrera
1399 SEK
Till butiken (annonslänk)

Solglasögon av ledande italiensk producent, CARRERA, är kända för sin toppkvalitet och fina utförande. Deras utmärkta design gör dem lämpliga inte bara för staden utan också för sport. Carrera 1075/S VVP HA 99 är solglasögon för kvinnor. Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion. Solglasögonram Ramens guldfärg passar perfekt till en varm hudton och mörkbrunt hår. Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform. Solglasögonens ram är tillverkad av en kombination av metall och plast. Det ger hög hållbarhet, stabilitet och en extraordinär stil. Justerbara näskuddar gör det möjligt att försiktigt ändra solglasögonens position och passform. Justeringen av de bör alltid göras av en erfaren optiker för att undvika skador eller brott. Solglasögon lins De bruna linserna blockerar blått ljus något, filtrerar reflexer och ger en klarare syn. De är mångsidiga och rekommenderas för personer med närsynthet. Solglasögonen har gradientlinser som är tonade uppifrån och ner där linsens nedersta del är ljusast. Den mörkaste färgen upptill gör det möjligt att filtrera direkt solljus och den ljusare färgen nedtill ger tillräcklig synlighet. Denna linsbehandling ger bättre orientering i rummet och är idealisk för till exempel bilförare, eftersom den ger tydligare syn i den nedre delen av linsen samtidigt som den minskar bländning uppifrån. Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständig­heten. Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 2 (ljusgenomsläpplig­het 18-43 %). De är något ljusare tonade än vanligt och lämpar sig för medelhög solstrålning och för fritidskläder. Tillbehör Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera. Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk. Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.

I korthet

  • Butik: Lentiamo
  • Märke: Carrera
  • Pris: 1 399 kr
  • Leveranstid: 4 dagar

Priset hämtas från butiken och kan ha ändrats. Kontrollera pris och leverans hos butiken innan du köper.

Bra att veta

  • Förvara solglasögonen i fodralet. I handväskan repas glasen snabbt.
  • En båge som kontrasterar mot ansiktsformen är en bra utgångspunkt: runda bågar till kantiga ansikten och tvärtom.
  • Gradientglas är bekväma i stan men skyddar sämre mot ljus nedifrån, som från vatten och snö.

Vanliga frågor

Vilka solglasögon passar mitt ansikte?

Ett vanligt råd är att välja kontrast: runda eller ovala bågar till ett kantigt ansikte och fyrkantiga eller cat eye till ett runt. Bågen bör också vara ungefär lika bred som ansiktet vid tinningarna.

Vad är gradientglas?

Glas som är mörkast upptill och ljusare nedtill. De skyddar mot sol ovanifrån men släpper in mer ljus nedtill, vilket gör det lättare att läsa och se en display. På sjön och i snö är helt tonade glas bättre.

Läs vår guide: Solglasögon för dam