Solglasögon från Meller kombinerar modern design med exotiska utseende. Inspirationen till varumärket och logotypen är den största kameleonen i Afrika - Meller. Färgerna på Meller solglasögon är avsedda att påminna bäraren om den vackra färgningen av kameleoner och de vackraste platserna på den afrikanska kontinenten. Kreativitet och originalitet är drivkraften för detta Barcelona-baserade modemärke. Meller Seba Black Orange är unisex-solglasögon. Solglasögonram Den svarta färgen på ramen passar perfekt till en kall hudton och ljusblont, ljusbrunt eller svart hår. Pilot solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en fyrkantig, oval eller triangulär ansiktsform. Solglasögonens båge är tillverkad av hållbart propionat, som är lätt, allergivänligt och bekvämt. De ursprungliga glasen kan bytas ut mot anpassade glas, i olika varianter, med eller utan styrka Solglasögon lins De orangefärgade linserna blockerar det blå ljuset, som blir mycket starkt särskilt på vintern. De ökar kontrasten, framhäver detaljer och förbättrar synen i skymningen. Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständigheten. Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 1 (ljusgenomsläpplighet 43-80 %). De är mycket svagt tonade och lämpar sig därför för svagare solljus eller som vind- och dammskydd. Tillbehör Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera. Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk. Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.
I korthet
- Butik: Lentiamo
- Märke: Seba
- Pris: 479 kr
- Leveranstid: 4 dagar
Priset hämtas från butiken och kan ha ändrats. Kontrollera pris och leverans hos butiken innan du köper.
Bra att veta
- Dra åt skruvarna i gångjärnen när skalmarna börjar glappa.
- Aviatorer finns ofta i flera glasstorlekar. Har du ett smalt ansikte, börja med den minsta.
- Glasets nederkant ska inte vila på kinderna när du ler.
Vanliga frågor
Passar aviator-solglasögon alla?
De passar många ansiktsformer tack vare droppformen, men storleken är viktig. Välj glasbredd efter ansiktets bredd. För stora glas vilar på kinderna och för små ser obalanserade ut.
Vilken glasfärg ska jag välja?
Grått är neutralt och återger färger naturligt. Grönt är den klassiska färgen för aviatorer och ger också naturliga färger. Brunt ger mer kontrast i växlande ljus. Spegelglas döljer ögonen men ger inget extra UV-skydd.











