Miu Miu 0MU A54S ZVN80O 51

Miu Miu 0MU A54S ZVN80O 51
Brand: Miu Miu
4289 SEK
Till butiken (annonslänk)

Miu Miu är ett kreativt och lyxigt varumärke som har fått sitt namn efter designern Miuccia Prada, barnbarn till det berömda modehusets grundare. Solglasögon från Miu Miu är populära bland kvinnor som letar efter provokativ design, lekfull stil och simpla linjer. Den estetiska utformningen av solglasögonkollektionen är smakfull och i fantastisk harmoni med högt konstnärligt hantverk. Miu Miu 0MU A54S ZVN80O 51 är solglasögon för kvinnor. Kolla hur du ser ut i dessa solglasögon med Lentiamos virtuella provningsfunktion. Solglasögonram Ramens guldfärg passar perfekt till en varm hudton och mörkbrunt hår. Rektangulära solglasögonramar är ett idealiskt val för dem med en oval eller rund ansiktsform. Solglasögonens ram är tillverkad av metall, som håller sin form bra och ger hög stabilitet. Justerbara näskuddar gör det möjligt att försiktigt ändra solglasögonens position och passform. Justeringen av de bör alltid göras av en erfaren optiker för att undvika skador eller brott. Solglasögon lins De blå linserna förstärker kontrasten och minimerar ljusreflexer. För tennisspelare hjälper linserna till att framhäva bollens färgkontrast mot olika bakgrunder. Solglasögonen har gradientlinser som är tonade uppifrån och ner där linsens nedersta del är ljusast. Den mörkaste färgen upptill gör det möjligt att filtrera direkt solljus och den ljusare färgen nedtill ger tillräcklig synlighet. Denna linsbehandling ger bättre orientering i rummet och är idealisk för till exempel bilförare, eftersom den ger tydligare syn i den nedre delen av linsen samtidigt som den minskar bländning uppifrån. Linserna är tillverkade av plast, vars obestridliga fördelar är den låga vikten och sprickbeständig­heten. Solglasögonen har UV 400-skydd, vilket ger 100 % skydd mot solljus. Solglasögonens linser har ett solfilter av kategori 1 (ljusgenomsläpplig­het 43-80 %). De är mycket svagt tonade och lämpar sig därför för svagare solljus eller som vind- och dammskydd. Tillbehör Vi levererar solglasögonen i originalfodralet. Fodralets färg och utformning kan variera. Den medföljande putsduken är idealisk för rengöring och skötsel av solglasögon. Observera att vissa modeller kan komma med en tygpåse i stället för en putsduk. Upptäck hela vårt solglasögon sortiment för att hitta fler modeller från populära märken.

I korthet

  • Butik: Lentiamo
  • Märke: Miu Miu
  • Pris: 4 289 kr
  • Leveranstid: 4 dagar

Priset hämtas från butiken och kan ha ändrats. Kontrollera pris och leverans hos butiken innan du köper.

Bra att veta

  • Ta av och sätt på solglasögonen med båda händerna, så håller gångjärnen längre.
  • Bågen ska inte vila på kinderna när du ler. Gör den det är den för stor eller sitter för lågt.
  • Kontrollera att glasen har UV400 eller 100 procent UV-skydd, oavsett märke och pris.

Vanliga frågor

Skyddar stora solglasögon bättre?

Stora bågar släpper in mindre ljus från sidorna och ovanifrån, så de skyddar en större del av ögonområdet. UV-skyddet i själva glaset är fortfarande det viktigaste.

Vilka solglasögon passar mitt ansikte?

Ett vanligt råd är att välja kontrast: runda eller ovala bågar till ett kantigt ansikte och fyrkantiga eller cat eye till ett runt. Bågen bör också vara ungefär lika bred som ansiktet vid tinningarna.

Läs vår guide: Solglasögon för dam